W roku 1999, z inicjatywy pielęgniarek operacyjnych z bloku operacyjnego chirurgii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, narodził się pomysł utworzenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek. Jego początki sięgają lokalnej działalności na terenie województwa podlaskiego, jednakże z biegiem czasu jego wpływ się rozszerzył, obejmując cały kraj.
Głównym powodem utworzenia Stowarzyszenia Instrumentariuszek była pilna potrzeba wsparcia pielęgniarstwa operacyjnego – dziedziny, która wymaga najwyższych kwalifikacji, wiedzy praktycznej i teoretycznej. Brak szkoleń, narastające problemy związane z deficytem kadry oraz niewłaściwą organizacją pracy pogłębiały trudności, z jakimi borykała się nasza grupa zawodowa pielęgniarek. Z tego powodu konieczna stała się integracja środowiska instrumentariuszek i położnych operacyjnych do wspólnego działania na rzecz rozwoju tej dziedziny pielęgniarstwa.
Największa integracja całego środowiska miała miejsce w 2012 roku, kiedy Ministerstwo Zdrowia zaproponowało połączenie kursu kwalifikacyjnego i specjalizacji z pielęgniarstwa operacyjnego z kursem kwalifikacyjnym i specjalizacją chirurgiczną. Dzięki inicjatywie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek udało się zebrać imponującą liczbę 1716 podpisów pod listami sprzeciwu, które zostały przekazane do Ministerstwa Zdrowia. Następnie OSI reprezentowało całe środowisko w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia i skutecznie udało się obronić kurs kwalifikacyjny oraz specjalizację z dziedziny pielęgniarstwa operacyjnego.
Od tamtego momentu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek stało się głosem całego środowiska pielęgniarek i położnych operacyjnych, wyznaczając kierunki rozwoju tej dziedziny w Polsce. Przez zaangażowanie członków tego stowarzyszenia zostały opracowane standardy pielęgniarskiej praktyki klinicznej w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego zatwierdzone przez NRPiP, które znajdują praktyczne zastosowanie w codziennej pracy. Autorem standardów jest Joanna Borzęcka i członkowie zespołu do spraw pielęgniarstwa operacyjnego przy OIPiP w Lublinie.
OSI od 2014 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Operacyjnych EORNA i reprezentuje Polskę na forum międzynarodowym. Delegaci Stowarzyszenia aktywnie uczestniczą w posiedzeniach zarządu EORNA, a polskie pielęgniarki operacyjne biorą udział w kongresach tej organizacji.
Pielęgniarki operacyjne, które stanowią silna grupę naszego społeczeństwa angażują się również w tworzenie i aktualizację ram programowych kursów kwalifikacyjnych i specjalizacji.
W ciągu ostatnich lat ukazało się siedem nowych książek tzw. podręczników dedykowanych naszej grupie zawodowej, które zostały napisane przez pielęgniarki operacyjne. Książki te stanowią drogowskaz dla osób wdrażających się do pracy na bloku operacyjnym. Są idealną lekturą dla osób, które chcą poznać krok po kroku procedury w różnych obszarach pielęgniarstwa operacyjnego. Pozycje te zostały umieszczone w zaktualizowanym programie specjalizacji. W ostatnim czasie ukazała się zbiorowa praca napisana przez pielęgniarki operacyjne pt. „Pielęgniarstwo operacyjne”- podręcznik do specjalizacji, który obejmuje 13 specjalności chirurgicznych, w ramach których pielęgniarka operacyjna poprzez kształcenie podyplomowe nabywa wiedzę, umiejętności i kompetencje w danej dziedzinie.
Systematycznie co roku odbywają się konferencje pod patronatem OSI organizowane przez Zespoły do spraw pielęgniarstwa operacyjnego przy OIPiP
w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu, a ostatnio w Warszawie.
Za sprawą dużego zaangażowania Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek uzyskano rekomendacje w postaci aktu prawnego czyli Rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia
z dnia 11 października 2018 roku gdzie określono liczbę pielęgniarek i położnych operacyjnych na czynny stół operacyjny.
Kolejnym wyzwaniem jakie stoi przed Zarządem OSI jest zmiana w zakresie kształcenia przed dyplomowego polegająca na wdrożeniu standardu kształcenia w przedmiocie pielęgniarstwa operacyjnego. Dalsze działania OSI pozostają kluczowe dla podnoszenia standardów opieki okołooperacyjnej chorego operowanego i zapewnienia wysokiej jakości pracy pielęgniarek operacyjnych w Polsce.
Cztery kadencje prezesem OSI była Barbara Dąbrowska z Białegostoku, a kolejne kadencje, pełniła Joanna Borzęcka z Lublina. Obecnie, na siódmą kadencję, została wybrana Iwona Żurecka-Sobczak z Łodzi.
W 2024 roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek obchodzi jubileusz 25 lat działalności. To ważny jubileusz, który świadczy o długotrwałym zaangażowaniu i wpływie stowarzyszenia na rozwój pielęgniarstwa operacyjnego w Polsce. Z okazji tej rocznicy możemy spojrzeć wstecz na osiągnięcia i sukcesy, jak również z nadzieją patrzeć w przyszłość, kontynuując misję poprawy standardów pracy i kształcenia w tej istotnej dziedzinie.