VIII Konferencja Pielęgniarstwa Operacyjnego w Onkologii

W dniach 12 – 13 września 2024 w Maltańskim Centrum Konferencyjnym w Poznaniu odbyła się VIII Konferencja Pielęgniarstwa Operacyjnego w Onkologii pod hasłem „Interdyscyplinarność sposobem na sukces”.

Podczas dwudniowej sesji wykładów poruszone zostały tematy z zakresu organizacji i zarządzania blokiem operacyjnym, a w szczególności wielopokoleniowymi zespołami ludzkimi. Pielęgniarki i położne Centralnego Bloku Operacyjnego WCO wraz z Kierownikiem zaprezentowałi cykliczne już wykłady dotyczące organizacji pracy bloku operacyjnego, w zmieniających się warunkach lokalowych. Zarządzanie zasobami ludzkimi, a w szczególności różnice wynikające z różnorodności pokoleń w zespole, przedstawił dr Robert Wojtachnik. Wykład Inauguracyjny poprowadził dr Igor Madej, który zwrócił szczególną uwagę na wartość zespołów ludzkich jako miara sukcesu przedsięwzięcia. Coś dla naszej szyi, a właściwie zachowania zdrowia fizycznego w pracy pielęgniarek operacyjnych przedstawił mgr fizjoterapii Piotr Kubiak.

Dzień drugi rozpoczął jak zawsze mec. Dariusz Mikołajczyk sygnalizując ważne dla nas aspekty w ustawie Prawo Zamówień Publicznych. Następnym cyklicznym tematem były zagadnienia  sterylizacji radiacyjnej, jak zawsze brawurowo przedstawione przez mgr Annę Bojanowską-Juste. Z tematów klinicznych mgr Magdalena Bertrandt-Łasińska omówiła technikę brachyterapii gruczołu krokowego, a następnie skupiliśmy się w tym roku na operacjach w regionie głowy i szyi tj. „Egzenteracja oczodołu”, wykład przygotowany przez mgr Monikę Bryl-Radziejowską i mgr  Katarzynę Kosmowską , „Interdyscyplinarne leczenie raka krtani ” – mgr Elżbieta Nowak, dr Anita Szymańska i mgr Dominika Kozłowska Wojnar, oraz ”Zastosowanie cementu akrylowego” np. w zaopatrzeniu ubytku czaszki – mgr Kinga Luksemburg.

Na koniec wróciliśmy do zagadnień organizacji naszej pracy takich jak „Mentoring… na bloku operacyjnym ”  mgr Daniel Kamiński, „Kształcenie pielęgniarek operacyjnych” dr Katarzyna Kozłowska oraz „ Zmiany organizacyjne w interdyscyplinarnych zespołach…” mgr Katarzyna Stępień – wykładowcy uniwersyteccy UM i UK.

Ogromną radością jest rozwój Konferencji, gdyż z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem nie tylko uczestników i wystawców, ale również prelegentów. Szczególną wartością jest obecność wśród uczestników wielu młodych osób, które wybrały tę trudną specjalność pielęgniarstwa, jaką jest pielęgniarstwo operacyjne.

Sukcesem jest również to, że pielęgniarki i położne operacyjne dostrzegły w tej właśnie konferencji platformę do dzielenia się swoją wiedzą , kompetencjami i doświadczeniem. Wszyscy wykładowcy z naszego środowiska zgłosili się sami, z chęcią przedstawienia swoich prezentacji, pochwalenia się swoimi osiągnięciami i podzielenia się swoim doświadczeniem. W prezentacjach cyklicznych widać progres i radość z możliwości zaprezentowania dalszych etapów rozpoczętych przedsięwzięć.

Tuż po zakończeniu wykładów nowi uczestnicy zgłosili już chęć wystąpienia w kolejnej IX już Konferencji Pielęgniarstwa Operacyjnego w Onkologii, która odbędzie się 11 – 12 września 2025r. w Poznaniu.

Dziękując wszystkim Prelegentom, Uczestnikom i Organizatorom serdecznie zapraszamy za rok.

                                       Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

                                                           Anna Czapla

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *